ועידת התיירות 2018: אל תגידו לא היינו, לא ראינו!

הילה אור || מלונאות בעולם החדש

אימא תמיד אמרה לי "כשמגיע, צריך לפרגן". שאפו לכלכליסט ובנק הפועלים על הארגון המרשים ולנותני החסויות על כל השפע תמורת 99 ₪ בלבד לכרטיס כניסה. אמיתי.

גילוי נאות- אני לא מקבלת שקל מאף אחד. הפוסט הינו דעתי האישית והמקצועית בלבד.

קחו נשימה עמוקה, צוללים לתוכן:

השעה 09:15 גני התערוכה תל אביב

צחי כהן, משנה למנכ"ל בנק הפועלים, פתח את הכנס והכריז שישראל נמצאת במקום העשירי ברשימת היעדים בעלי הצמיחה המשמעותית ביותר בתיירות הנכנסת. דיבר על סך המימון הבנקאי לענף שעומד על 16 מיליארד שקלים שמהווים רק 4% מסך המשק וקינח באמירה אופטימית ביותר "ניתן להכפיל את קצב הגידול בחדרים".
בנקודה הזאת רק שאלתי את עצמי – האם כל חברי בנק הפועלים יגיעו לעשות קילופים כשיקומו בארץ עוד 400 בתי מלון!?

ממשיכים ליריב לוין, שר התיירות, שהצדיק את הזמנתו לכנס בכך שציין שהצליח להכפיל את תקציב השיווק של משרד התיירות מ-220 מיליון שקל ל-440 מיליון שקל. בחישוב זריז של החזר השקעה, הצליח להחזיר 18 שקל למשק עבור כל שקל שיצא לתקציב השיווק. שיתף אותנו במהלכים השיווקים מאחורי הקלעים:

  • פתיחת 52 קווי תעופה חדשים, מיפוי השמיים הפתוחים, בחירת היעדים הפוטנציאליים ביותר ובניית מנגנון של תמריצים ומענקים לחברות התעופה.
  • בפעם הראשונה תנחת באילת חברת תעופה בינלאומית (Lufthansa) עם 4 טיסות שבועיות.
  • שינוי האסטרטגיה השיווקית של ישראל ממדינת צליינים ליעד של תיירות נופש.

כל המהלכים הללו הביאו את הענף לגידול של 25% בתיירות הנכנסת, ששווה ערך ל-4 מיליארד שקלים תוספת הכנסות למשק.

אחרי ששר התיירות סיים להתהדר, עלה אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, וביקש בצורה הכי פרקטית שיש עזרה עם כל האתגרים המשוגעים שאנחנו מתמודדים איתם ביום יום:
תוכנית מסודרת להבאת עובדים זרים ארצה, צמצום הליכי רגולציה לפרקי זמן ראליים, צמצום עלויות, שקט מדיני ובטחוני וקביעת רגולציה לAirbnb.
בשורה תחתונה- תנאים זהים למתחרים שלנו!

קצת מהמספרים שנשיא התאחדות המלונות שיתף:
קיימים כ-400 בתי מלון בארץ המעסיקים ישירות כ-50 אלף עובדים. מתוכם כ-50% נשים, כ-40% בני מיעוטים, 15% חיילים משוחררים. רוב המלונות נמצאים בפריפריה. ממוצע השכר עומד על 7,800 שקל .
מדובר בענף מוביל המציע פיתוח קריירה מרתקת. יש בו אופק לקריירה בינלאומית והוא יודע לקלוט אנשים חסרי השכלה פורמלית ולהפוך אותם למנהלים מצוינים של ארגונים גדולים.
אני טוענת שזה מדהים, רק פרט שולי- איפה כל האנשים בעלי האופק? המנהלים המצוינים חסרי ההשכלה הפורמלית?

ישראל כץ, שר התחבורה, פשוט הגיע בשביל לנפח לעצמו את האגו! זה היה מביך.
נכון, שאפו על הליך השמיים הפתוחים אבל ראבק, מישהו יכול לספר לו שהשמיים נפתחו כבר לפני 5 שנים!?
הנוכחות שלו פשוט הייתה מיותרת!
בואו נקפוץ בלולאת הזמן ישירות ל-2018 ונתגבר קווי תחבורה ציבורית, ניצור רגולציה על תעריפי המוניות המופקעים ונאפשר לתייר שמגיע לארץ, אשכרה לשבת בכיסא ולא לעמוד ולחטוף הלם תרבות עם כניסתו לארץ?

וסוף כל סוף, הגענו לפאנל הרלוונטי של המלונאים!

איך השחקנים הגדולים נערכים לשינויים הטכנולוגיים?
מנחה: עמיר קורץ, כלכליסט
דוד פתאל, בעלים רשת פתאל
ליאור רביב, מנכ"ל רשת ישרוטל
ד"ר רוני פיבקו, יו"ר קלאב הוטל ומ"מ נשיא התאחדות המלונות
בת חן ישועה, בעלים ומנכ"לית של רשת מלונות מטיילים
רונן ניסנבאום, מנכ"ל רשת מלונות דן

מנחה הפאנל פספס את הפואנטה שיושבים איתו בפאנל מלונאים, ששמם הולך לפניהם, ושאל אותם שאלות כל כך מרגיזות ולא רלוונטיות! למה המלונות בארץ יקרים? איך מתמודדים עם Airbnb? בקיצור שאלות קיטבג.
מזל שלא קינח בלמה אתם לא משווים את המחירים שלכם לAirbnb ויוצאים למאבק עצמאי?

מרתיח! תשאל שאלות רלוונטיות! תרים לליאור רביב (כי באמת מגיע לו!) ותשאל אותו על הפרויקט של העסקת בני נוער בסיכון בשיתוף בית ספר "חושן".
אולי תשאל את דוד פתאל, מתי מתכננים להפעיל את עמדות הצ'ק אין האוטומטיות שהשיק הרגע עם סילברבייט? אולי תשאל את רונן ניסנבאום על מלון LINK עם הטכנולוגיה החדשה שפתחו ממש עכשיו.
פאקינג יושבים מולך חמישה כרישים! תשאל שאלות רלוונטיות ומעניינות! פוטנציאל אדיר של פאנל עם אופק אפסי.

ובכל זאת, הצלחתי לדוג את הדברים הבאמת מעניינים שיושבי הפאנל ציינו (ולא כי שאלו אותם!) :
לדברי דוד פתאל, בכדי להגיע לאותם תוצאות רווחיות באירופה אנחנו צריכים להעלות ב-60% את המחירים בארץ.
אם אנחנו באמת רוצים להשוות בצורה ראלית, בואו נשווה גם את ההוצאות הקבועות- הארנונה בארץ יקרה פי 3.1 יותר מאשר באירופה, אנחנו מדינת התיירות היחידה שאין בה עובדים זרים, נקודת האיזון בבתי המלון נמצאת ב-65% תפוסה משמע רק מעל 65% תפוסה שנתית בתי המלון יכולים להתחיל ולהרוויח.

לדברי ליאור רביב, בכל הקשור לרגולציה, מדובר בויה דולורוזה שהיא כמעט בלתי אפשרית! אם אנחנו רוצים להקים מלון בארץ, נשתה אספרסו בלובי רק בעוד 10 שנים!
הוא שיתף על קצה המזלג שהקמת מלון "בראשית" עלתה 200 מיליון דולר, נמצא בתפוסה שנתית של 90% שמחולקת ל-50% ישראלים, 50% תיירים ועלויות התפעול יקרים מאוד, כ-3 עובדים לחדר.
סתם לסדר לכם את האוזן, במלון סטנדרטי מדובר על חצי מעלויות התפעול.

ד"ר רוני פיבקו טען שהמחירים בבתי מלון ממש לא בשמיים והתקשורת בכלל אשמה על יצירת תדמית מוטעת.

רונן ניסנבאום טען שצריך להתמקד בתמורה שהאורחים מקבלים עבור המחיר שהם משלמים ולא ביוקר המחירים.
זה בכלל לא מעניין. רשת מלונות דן נמצאת על אחוזי שביעות רצון גבוהים ביותר, בין 85%-90% על פי אתרי חוות הדעת, למרות הטענה שהמחירים יקרים.

בת חן ישועה סיכמה את הפנאל בזה שרשת המטיילים שלה הצליחה למצוא את קו האמצע ולהעניק פתרון לנופשים הישראלים שמחפשים את ה-Airbnb כי הוא זול.

אז הבנתם מה הבעיה הכי רלוונטית בענף!? המחירים היקרים ו -Airbnb! חבל שלא נתנו חסות לכנס… אם כבר אז כבר.

אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, עלה ביקש מאיתנו לסגל סבלנות! כן כן. סבלנות לגבי ההסדרה של Airbnb וסבלנות לגבי הבאת עובדים זרים לארץ. אז בעוד 10 שנים נוכל לשתות אספרסו בלובי ויגיש לנו אותו עובד זר שעבד לאחרונה ב-Airbnb שפשטה את הרגל כי מדינת ישראל סוף סוף החליטה להטמיע את הרגולציה המדוברת!

ואם כבר בהשתעשעות עסקינן…

חייבת לשתף אתכם בסרטון השיווקי של משרד התיירות משנת 2012! תאמינו או לא, כך היינו נראים, מזמינים את כל מי שחפץ ליבו לבוא ולהשתטח על קברי צדיקים:

 


רגע! עוד לא אבדה תקוותנו. משרד התיירות התעשת ובשנת 2017 השיק סרטון שיווקי רלוונטי, עדכני שבאמת מצליח לשים את ישראל על המפה:

 

השעה 12:00 בצהריים 

יצאנו להפסקה, רעבים, צמאים ואופטימיים כי משרד התיירות סוף סוף הבין שנשים חצי עירומות וצילום באור טבעי גרם לגידול המיוחל להגיע ובשנת 2017 עמדנו על כניסה של 3 מיליון תיירים לעומת 700,000 אשתקד.

אחרי 10 דק' של מינגלינג צרחו עלינו ברמקולים לחזור בכדי שנעמוד בזמנים. עדיין לא הבינו שהשוק המלונאי הוא השוק הכי לא מדייק, מאחר וגרוע בזמנים EVER.
לא באשמתנו, ברגע שילמדו אותנו איך לנהל זמן בצורה בריאה, סביר להניח שכולנו נמצא את עצמנו מובטלים.

ראשונה שפתחה את החצי השני של היום הייתה כרמית דותן, מנכ"לית חוליו שדיברה על כך שאנחנו נמצאים בעידן "המייד". כהוכחה חיה, אתגרה אותנו והבטיחה כרטיס טיסה בחינם למהיר ביותר שייכנס לאפליקציה וישריין לעצמו כל יעד שיבחר. ממש! לאתגר מלונאים ביולי להיות ספונטנים. מישהו צריך לספר לה שיש יותר סיכוי שיתחיל לרדת גשם, ממש עכשיו. אגב, אם תהיתם, היא באמת נתנה כרטיס טיסה מתנה אבל לא, לא למלונאית.

אחריי כרמית, דיבר ליאון אביגד בעל רשת מלונות בראון. מלך שעלה עם ג'ינס קרוע וג'קט אלגנט! ליאון דיבר על איך בכלל הכל התחיל בעולם מלונות הבוטיק ועל איאן שרייגר, שהקים את מלון הבוטיק הגדול בעולם. למרות שליאון הכריז איך שעלה לבמה שאין לו מושג לאן מלונות הבוטיק הולכים, אמר שאם פעם היה שוק מקומי ותיירות נכנסת, היום הכל נזיל.
לכל תייר יש נציג בארץ וכל מלון גדול רוצה להקים מלון קטן. הרעיון לדעתו הוא ממשקים מאוד לא ברורים ומושכים בין קולינריה לאופנה, לקעקועי רחוב, לאורבניות ולטכנולוגיה מטורפת. כשתהיה את אותה הזרימה בין פרדיגמות – נדע שיש פה מלון רציני שיש לו מה להביע, שנותן השראה. שבא לך להתארח בו ואתה לא מתארח בו כי הוא נותן לך פתרון.
הוא סיים עם המשפט האדיר "ניתן להריח היום מלונות שקמו מתוך אקסל ולא מתוך תשוקה אמיתית".

אחריו עלה ג׳קי כהן, מנהל אגף עסקי בנק הפועלים, שבאמת לא חידש שום דבר שקשור לענף אלא המשיך לעשות לבנק הפועלים יחסי ציבור מעולים בתור הבנק המוביל ביותר במשק לענף המלונאות. נעבור הלאה לרון חולדאי, ראש עיריית ת"א,  שכבודו במקומו מונח, אבל גם כאן חוץ ממה שאנחנו כבר יודעים על תל אביב וזה שהיא נתפסת כעיר הידידותית ביותר בעולם לקהילה הגאה לא חידש כלום ושום דבר. 

ברשותכם, אני פוסחת על החלק של החברות שהגיעו על מנת לעשות לעצמם יחסי ציבור.

ונקפוץ לפינאלה ולמי שסגר את הכנס בצורה שגרמה לכל אחד מהמשתתפים לחפש אותו און ליין בגוגל או לפחות למחוא לו כפיים בעוצמה שלא תבייש במת TED.

יוסי גינסברג.
הבן אדם שטייל באמזונס, אכל נחש, איבד את כל חבריו למסע, חיבק נמלי אש, הזה אישה בוכה שנזקקה לעזרתו וניצל לאחר 20 יום בג'ונגל על ידי חברו למסע שמצא אותו בנהר יחד עם ציידי שבט אוצ'ופימונ.
כאות הוקרה החליט יוסי להישאר 3 שנים נוספות באמזונס ולעזור להם להקים את כפר הנופש  צ'אלפי בצ’אלאלן.
ואם זה לא מספיק הוא גם כתב על זה ספר, שבסוף הופק גם לסרט.
הוא דיבר על להיות הגיבור של הסיפור שלנו, על הכאב הפיזי שחווה שלא ניתן למדידה והסבל הנפשי שמוחו העביר אותו. על איך זה מרגיש לוותר על החיים כשהחיים לא מוותרים עלייך.

אז הבנתם את הפאנץ'!?

כי אני לא הבנתי אבל הפסקתי לחפש אותו ברגע שהוא סיפר שאכל נחש.